Winter Academic All-Big Ten Selections Announced

March 22, 2017

Photo Roster of Winter 2017 Academic All-Big Ten Honorees

ANN ARBOR, Mich. -- The Big Ten Conference office released its winter 2017 Academic All-Big Ten team on Wednesday (March 22), with 63 Michigan student-athletes earning recognition for their work in the classroom.

Criteria for making the Academic All-Big Ten team includes being a letterwinner in at least their second academic year at their institution and maintaining a cumulative grade-point average of 3.0 or better.

The breakdown of the 63 Michigan student-athletes on the list is six from men's basketball, six from women's basketball, three from men's gymnastics, five from women's gymnastics, 11 from ice hockey, 13 from men's swimming and diving, 15 from women's swimming and diving and four from wrestling.

Men's swimmer PJ Ransford, a junior mechanical engineering major, was recognized as one of 12 winter honorees in the conference to have maintained a 4.0 cumulative GPA.

The conference office also awards Academic All-Big Ten distinction in the fall and spring seasons. U-M had 82 honorees in the fall for 145 for the year. Michigan's total of 63 Academic All-Big Ten selections rank fourth among Big Ten schools.

Student-athletes with a GPA of 3.7 or higher for the current academic year, excluding summer school, are eligible for the Distinguished Scholar Award.

Michigan's 2017 Winter Academic All-Big Ten Team

Men's Basketball (6)
Andrew Dakich, Sr., American Culture, Zionsville, Ind.
Brent Hibbitts, So., Undeclared, Hudsonville, Mich.
Zak Irvin, Sr., General Studies, Fishers, Ind.
Sean Lonergan, Sr., English, Fishers, Ind.
Moritz Wagner, So., Undeclared, Berlin, Germany
Fred Wright-Jones, So., Undeclared, Detroit, Mich.

Women's Basketball (6)
Jillian Dunston, Jr., Sport Management, Silver Spring, Md.
Katelynn Flaherty, Jr., Psychology, Point Pleasant, N.J.
Nicole Munger, So., Undeclared, Doylestown, Pa.
Hallie Thome, So., Undeclared, Chagrin Falls, Ohio
Sam Trammel, So., Undeclared, Minnetonka, Minn.
Danielle Williams, Sr., Psychology, Phoenix, Ariz.

Men's Gymnastics (3)
Jonathan Chin, Sr., Sport Management, Santa Monica, Calif.
Justin Hopgood, So., Undeclared, Hudson, Ohio
Alec Krystek, Jr., Aerospace Engineering, Lake Orion, Mich.

Women's Gymnastics (5)
Nicole Artz, Sr., Elementary Education & Language Arts, Holland, Mich.
Brianna Brown, Jr., General Studies, West Chester, Ohio
Talia Chiarelli, Sr., Sport Management, Boston, Mass.
Olivia Karas, So., Undeclared, Chicago, Ill.
Emma McLean, So., Movement Science, Clarkston, Mich.

Ice Hockey (11)
Tony Calderone, Jr., Economics, Trenton, Mich.
Chad Catt, So., Business Administration, Williamston, Mich.
Dexter Dancs, Jr., International Studies, North Vancouver, B.C.
Nolan De Jong, Sr., Sport Management, Victoria, B.C.
Kevin Lohan, Sr., Sport Management, Cold Spring Harbor, N.Y.
Cutler Martin, Jr., General Studies, East Lansing, Mich.
Zach Nagelvoort, Sr., Sport Management, Holland, Mich.
Sam Piazza, Jr., Mechanical Engineering, Darien, Ill.
Niko Porikos, Jr., General Studies, Ann Arbor, Mich.
Max Shuart, Sr., Political Science, Northville, Mich.
Brendan Warren, So., Undeclared, Carleton, Mich.

Men's Swimming & Diving (13)
Colin Eaton, Sr., Biomolecular Science, Gresham, Ore.
Jackson Goethe, Sr., Biopsychology, Cognition & Neuroscience, Midland, Mich.
Chris Klein, Sr., Mechanical Engineering, Ann Arbor, Mich.
Blake Maczka, So., Business Administration, Richardson, Texas
Jack Mangan, Sr., Economics, Winnetka, Ill.
Luke Papendick, Sr., Economics & Spanish, Kinnelon, N.J.
Paul Powers, Jr., Mechanical Engineering, Gainesville, Ga.
PJ Ransford, Jr., Mechanical Engineering, Pittsford, N.Y.
Tristan Sanders, Jr., Psychology, Oldsmar, Fla.
Ryan Sebastian, Jr., Mechanical Engineering, Summit, N.J.
Cameron Stitt, Sr., Chemical Engineering, Portland, Ore.
Vinny Tafuto, Sr., Sport Management, Hummelstown, Pa.
Evan White, Jr., Movement Science, Oakville, Ontario, Canada

Women's Swimming & Diving (15)
Yirong Bi, So., Undeclared, Hangzhou, China
Julia Fiks Salem, Sr., Business Administration, Sao Paulo, Brazil
Maddy Frost, Sr., Screen Arts & Cultures, Saline, Mich.
Siobhán Haughey, So., Psychology, Hong Kong
Madison Horton, Sr., Ecology & Evolutionary Biology & History, Milton, Ga.
Celia Keany, Sr., Chemical Engineering, Lake Oswego, Ore.
Emily Kopas, Jr., Environment, Davie, Fla.
Keegan McCaffrey, Sr., Psychology, Rochester Hills, Mich.
Carolyn McCann, Jr., Civil Engineering, Gig Harbor, Wash.
Becca Postoll, So., Movement Science, Charlotte, N.C.
G Ryan, Jr., English & Women's Studies, Kutztown, Pa.
Clara Smiddy, Jr., Economics & International Studies, Miami, Fla.
Astrid Swensen, So., Movement Science, Beverly, Mass.
Samantha Yeo, Jr., Neuroscience, Singapore
Jamie Yeung, So., Undeclared, Hong Kong

Wrestling (4)
Myles Amine, So., Business Administration, Brighton, Mich.
Kostya Golobokov, So., Computer Science, Moscow, Russia
Stevan Micic, So., Sociology, Cedar Lake, Ind.
Sal Profaci, So., Undeclared, Monroe Twp., N.J.

Communications Contact: Ben Blevins


MGOBLUE