MGOBLUE!
55 Wolverines Named Big Ten Distinguished Scholars
MGOBLUE  
MGOBLUE
 

July 9, 2014

ANN ARBOR, Mich. -- The Big Ten Conference office announced its 2014 Distinguished Scholar award recipients today (Wednesday, July 9), with 55 University of Michigan student-athletes receiving the prestigious honor. Big Ten Distinguished Scholars must be letterwinners in at least their second academic year at their institution with a minimum grade-point average of 3.7 for the previous academic year, excluding summer school.

U-M's 2014 honorees include 32 female and 24 male representatives across 20 varsity sports. The list also includes two of Michigan's 2013-14 Academic All-Americans: women's basketball junior Nicole Elmblad (St. Ignace, Mich./LaSalle), who earned her second such honor; and second team All-American pole vaulter Kiley Tobel (Commerce Twp., Mich./Walled Lake Western), who was named a Distinguished Scholar for the third time.

Ten members of Michigan's 2014 Big Ten champion men's swimming and diving team were named Big Ten Distinguished Scholars, while two members of U-M's 2014 NCAA champion men's gymnastics team earned the honor, including graduate student Syque Caesar (Port St. Lucie, Fla./Lincoln Park Academy), who earned the award for the third time. Five student-athletes on the men's lacrosse team were also cited.

On the women's side, both rowing and track and field placed seven student-athletes on the Distinguished Scholars list. Senior rower Bryna Oleshansky (Knoxville, Tenn./Bearden) capped off her collegiate career as a Pocock first-team All-American and Big Ten Distinguished Scholar.

Following is the list of 55 U-M Big Ten Distinguished Scholars:

WOMEN'S BASKETBALL (1)
Nicole Elmblad, Jr., St. Ignace, Mich., biopsychology, cognition and neuroscience

FIELD HOCKEY (2)
Sammy Gray, Sr., Wilmette, Ill., sport management
Shannon Scavelli, So., Yorktown Heights, N.Y., psychology

FOOTBALL (1)
Joey Burzynski, Sr., Carlsbad, Calif., biomedical engineering

MEN'S GOLF (1)
Andrew Yeager, So., Grand Rapids, Mich., business administration

WOMEN'S GOLF (1)
Alyssa Shimel, Sr., Pemberville, Ohio, general studies

MEN'S GYMNASTICS (2)
Syque Caesar, Gr., Port Saint Lucie, Fla., kinesiology M.A./sport management
Matt Freeman, Sr., Canton, Mich., economics

WOMEN'S GYMNASTICS (2)
Teresa Arthur, Sr., Tulsa, Okla., organizational studies
Sachi Sugiyama, Jr., Keller, Texas, art & design

ICE HOCKEY (2)
Zach Hyman, Jr., Toronto, Ontario, history
Luke Moffatt, Sr., Paradise Valley, Ariz., business administration

MEN'S LACROSSE (5)
Doug Bryant, Sr., Princeton, N.J., cellular & molecular biology
Mike D'Alessio, So., Eastchester, N.Y., business administration
J.D. Johnson, Sr., Malibu, Calif., business administration
Will Meter, Jr., Beverly Hills, Mich., sport management
Josh Stauffer, So., Jupiter, Fla., business administration

ROWING (7)
Adena Coste, So., Woodbridge, Conn., College of Literature, Science and the Arts / undeclared
Kathleen Duemling, Sr., China Township, Mich., biopsychology, cognition & neuroscience
Chrissy Holm, Sr., North Oaks, Minn., communication
Andrea Johnson, Sr., Clarkston, Mich., business administration
Bryna Oleshansky, Sr., Knoxville, Tenn., psychology
Abbey Thomas, Sr., Mason, Ohio, biopsychology, cognition & neuroscience
Sarah Trovato, Sr., Sewickly, Pa., sport management

WOMEN'S SOCCER (4)
Corinne Harris, So., Chicago, Ill., psychology
Megan Schechtman, Jr., Ann Arbor, Mich., movement science
Chloe Sosenko, Jr., South Lyon, Mich., psychology
Keyana Thompson-Shaw, Jr., Long Beach, Calif., sport management

SOFTBALL (1)
Becca Garfinkel, Jr., West Bloomfield, Mich., political science

MEN'S SWIMMING & DIVING (10)
Hassaan Abdel Khalik, Sr., Mississauga, Ontario, movement science
Kevin Bain, Jr., Northville, Mich., business administration
Justin Glanda, Jr., Rochester Hills, Mich., business administration
Ryutaro Kamiya, Sr., Tokyo, Japan, business administration
Zach Kelch, Sr., Columbus, Ohio, communication
David Moore, Sr., Holland, Mich., mechanical engineering
Nate Rietberg, Sr., Jenison, Mich., movement science
Sean Ryan, Sr., Hixson, Tenn., mechanical engineering
Paul Soley, So., Lebanon, N.J., College of Literature, Science and the Arts / undeclared
John Wojciechowski, Sr., Scottsdale, Ariz., business administration

WOMEN'S SWIMMING & DIVING (3)
Erin Cameron, Sr., Rockwood, Mich., movement science
Angela Chokran, Sr., South Elgin, Ill., mathematics
Zoe Mattingly, So., Zionsville, Ind., business administration

MEN'S TENNIS (1)
Shaun Bernstein, Sr., Plainview, N.Y., business administration

WOMEN'S TENNIS (2)
Brooke Bolender, Sr., Delray Beach, Fla., elementary education
Kristen Dodge, Jr., Barrington, Ill., English

MEN'S TRACK & FIELD (1)
Morsi Rayyan, Sr., Dewitt, Mich., biology

WOMEN'S TRACK & FIELD (7)
Jami Hill, Sr., Onalaska, Wis., movement science
Elly Mioduszewski, Sr., Dexter, Mich., business administration
Sara Nitz, Sr., Zeeland, Mich., mechanical engineering
Anna Pasternak, Jr., Brighton, Mich., psychology
Taylor Pogue, Sr., Goodrich, Mich., sociology
Jillian Smith, Sr., Manahawkin, N.J., environment
Kiley Tobel, Sr., Commerce Twp., Mich., biopsychology, cognition & neuroscience

VOLLEYBALL (1)
Lindsey Lerg, So., Farmington Hills, Mich., College of Literature, Science and the Arts / undeclared

WATER POLO (1)
Hathaway Moore, Sr., Atherton, Calif., biopsychology, cognition & neuroscience, Atherton, Calif.

    Credit Card
    Photo Store