Fifty-Four U-M Student-Athletes Receive Big Ten Scholar Award
MGOBLUE
MGOBLUE

MGOBLUE

Sept. 9, 2009

PARK RIDGE, Ill. -- The Big Ten Conference office announced today (Wednesday, July 15) the inaugural list of Big Ten Distinguished Scholar Award recipients, with 54 University of Michigan student-athletes receiving the prestigious designation.

"We are proud of the academic accomplishments of our Big Ten Distinguished Scholars," said Athletic Director Bill Martin. "They compete hard in the classroom and in the arena and we applaud all of their success. They devote a lot of time and energy to their academic and athletic pursuits and it is great to have them recognized."

The honor is based upon the grade-point average (GPA) from the previous academic year only, compared to the Academic All-Big Ten honorees who are selected based on cumulative GPA. To be eligible for selection, student-athletes must be letterwinners in at least their second academic year at their institution and have earned a minimum GPA of 3.7 or higher for the previous fall and winter semesters. Graduate students are also eligible, as long as he/she did not graduate before completing the two 2008-09 semesters.

The list of 2009 scholars, 29 female and 25 male representatives, constitutes 11 percent of the student-athlete population at the University of Michigan. The women's track and field/cross country teams combined to have nine representatives receive the distinction, followed closely by the men's gymnastics squad (eight members). The women's swimming and diving and men's track and field/cross country teams each have six honorees.

Senior pole vaulter Chris Baldwin (Battle Creek, Mich./Lakeview HS), sophomore men's gymnast Devan Cote (Hollis, N.H./Hollis-Brookline HS) and senior cross country runner Alyson Kohlmeier (Sarnia, Ont.,Canada/St. Patrick's HS) were the top scholars for U-M this past academic year, attaining 4.0 grade-point averages.

Following is the list of 54 U-M Big Ten Distinguished Scholars:

Name, Sport(s) Yr. Major Hometown
Benjamin Baldus-Strauss, Men's Gymnastics So. Biochemistry Wheaton, Ill.
Chris Baldwin, Men's Track & Field Sr. Psychology Battle Creek, Mich.
Courtney Beyer, Women's Swimming & Diving Sr. Anthropology Los Altos, Calif.
John Black, Men's Cross Country, Track & Field Sr. History Bloomfield Hills, Mich.
Eileen Brandes, Field Hockey So. Biology Falmouth, Maine
Scott Bregman, Men's Gymnastics Sr. English Lawrence, Kan.
Richard Caldwell, Men's Gymnastics Sr. Art & Design/Brain, Behavior& Cognitive Sciences Charlotte, N.C.
Emily Christy, Women's Swimming & Diving Jr. English-Secondary Education Schwenksville, Pa.
Leigh Cole, Women's Swimming & Diving Jr. Psychology Ann Arbor, Mich.
Karen Colwell, Women's Rowing Sr. Physical Education Pawcatuck, Conn.
Sarah Conkle, Women's Track & Field Sr. Civil Engineering Bellaire, Mich.
Jon Conover, Football Sr. Political Science Northville, Mich.
Devan Cote, Men's Gymnastics So. Biochemistry Hollis, N.H.
Curtis Dauw, Men's Swimming & Diving Sr. Nuclear Engineering St. Charles, Ill.
Lyndsay DeCarolis, Women's Soccer So. Environment And Spanish Corvallis, Ore.
Chris Douville, Men's Swimming & Diving So. Chemical Engineering Dayton, Ohio
Caitlin Dunphy-Daly, Women's Swimming & Diving Jr. Sociology Royal Oak, Mich.
Brandon Fellows, Men's Cross Country, Track & Field Sr. Business Mercer Island, Wash.
Angela Findlay, Softball Jr. Psychology Lockport, Ill.
Phillip Goldberg, Men's Gymnastics Sr. Psychology Dalton, Ga.
Will Heininger, Football Jr. Sport Management Ann Arbor, Mich.
Payton Johnson, Women's Swimming & Diving Sr. Biomedical Engineering Champaign, Ill.
Beth Karpiak, Women's Volleyball Sr. Political Science LaGrange, Ill.
Kelsey Knutson, Women's Gymnastics Jr. Political Science/Communications Ames, Iowa
Alyson Kohlmeier, Women's Cross Country Sr. Biology Sarnia, Ont., Canada
Keenan Koss, Women's Swimming & Diving Jr. Communications Southport, Conn.
Jaclyn Kramer, Women's Gymnastics Jr. Political Science West Hills, N.Y.
Torrance Laury, Men's Gymnastics Jr. Biology Marietta, Ga.
Michael Luginbill, Men's Track & Field Sr. Mechanical Engineering Troy, Mich.
Ian Makowske, Men's Gymnastics So. English Redding, Conn.
Jamie Martone, Men's Swimming & Diving Sr. Public Policy Troy, Mich.
Jennifer McCoy, Women's Track & Field So. Spanish Kensington, Md.
Zoltan Mesko, Football Sr. Business Administration Twinsburg, Ohio
Katie Miler, Women's Soccer Sr. Political Science Columbus, Ohio
Jennifer Morgan, Women's Cross Country, Track & Field Jr. Anthropology Clarkston, Mich
Michela Musto, Women's Rowing Sr. Statistics/Sociology Ada, Mich.
Tony Nalli, Men's Cross Country, Track & Field Sr. Mechanical Engineering Ann Arbor, Mich.
Alison Nesbitt, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Business Essexville, Mich.
Kaitlyn Peale, Women's Cross Country, Track & Field So. Industrial Engineering Columbus, Ohio
Andrea Ratigan, Women's Golf Jr. Psychology Tucson, Ariz.
Kelly Sampson, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Public Policy Detroit, Mich.
John Sawiki, Men's Gymnastics Sr. Civil Engineering Westfield, N.J.
Bobby Savulich, Men's Swimming & Diving Sr. Sociology Edison, N.J.
Andre Schultz, Men's Swimming & Diving Jr. Mathematics Sao Paulo, Brazil
Ryan Selley, Wrestling Jr. Neuroscience Linden, Mich.
Adam Shaw, Men's Soccer So. Physical Education Lone Tree, Colo.
Christina Solomon, Women's Track & Field Sr. Psychology Bellaire, Mich.
Carrie Stover, Water Polo Sr. Philosophy Ann Arbor, Mich.
Kate Strzalkowski, Women's Rowing Sr. History St. Catharines, Ont., Canada
Danielle Tauro, Women's Cross Country, Track & Field So. Undecided Manahawkin, N.J.
Kyle Terpak, Men's Track & Field Jr. Biochemistry Riverview, Mich.
Kristin Thomas, Women's Soccer Sr. Movement Science Centennial, Colo.
Tyrel Todd, Wrestling Sr. Secondary Education/History Bozeman, Mont.
Caitlin Trumble, Women's Rowing Sr. Political Science Dalkeith, Australia

Media Contact: David Ablauf (734) 763-4423