Stefan Falls in Singles Final at ITA Midwest Regional
MGOBLUE Vlad Stefan
MGOBLUE
Vlad Stefan
MGOBLUE

Oct. 22, 2012

Site: East Lansing, Mich. (MSU Indoor Tennis Facility)
Event: ITA Midwest Regional Championships (Main Draw)
U-M Team Result: No Team Scoring
Next U-M Event: Sat-Sun., Oct. 27-28 -- at USTA Challenger (Charlottesville, Va.)

EAST LANSING, Mich. -- Sophomore Vlad Stefan (Bucharest, Romania) of the University of Michigan men's tennis team fell to Ohio State's No. 35-ranked Peter Kobelt, 6-3, 4-6, 6-1, in the singles final of the ITA Midwest Championships on Monday afternoon (Oct. 22) at the MSU Indoor Tennis Facility. Though no team scoring was used throughout the event, Michigan players combined to go 12-10 in singles play and 10-4 in doubles action.

Stefan won five straight matches over a four-day stretch to reach the singles main draw finals before falling to Kobelt in three sets. On Monday morning, he earned a 6-2, 6-3 decision over Illinois' Tim Kopinski to advance to the championship match. In the quarterfinal round, Stefan defeated teammate and reigning Big Ten Athlete of the Year Evan King, 6-3, 6-4.

"It is very encouraging to see how Vlad has improved from where he was two weeks ago to where he was this week," Michigan head coach Bruce Berque said. "It shows he has put in some good work in practice and is getting used to things here. Considering there are several areas of his game he can improve upon, this week's results were really encouraging."

With the runner-up performance, Stefan improves to 6-3 in his first season with the Maize and Blue.

In doubles play, Stefan and junior Barrett Franks (Christchurch, New Zealand/Shirley Boys) advanced to the semifinals, where they narrowly lost to Notre Dame's Greg Andrews and Spencer Talmadge, 8-5, to finish the week with a 4-1 record. Among their wins, Stefan and Franks earned back-to-back victories over Notre Dame's Kenneth Sabacinski and Nicolas Montoya (third round) and Ohio State's Connor Smith and Hunter Callahan (quarterfinals). The Wolverine duo improved to 4-2 on the season.

MAIN DRAW SINGLES

No. 4 Evan King
Friday, Oct. 19 (First Round) -- d. Wyatt McCoy (Notre Dame), 6-3, 6-2
Saturday, Oct. 20 (Second Round) -- d. Alex Pasareanu (Northwestern), 7-5, 6-1
Saturday, Oct. 20 (Third Round) -- d. Kevin Metka (Ohio State), 6-1, 6-3
Sunday, Oct. 21 (Quarterfinals) -- l. No. 53 Vlad Stefan (Michigan), 6-3, 6-4

No. 31 Spencer Newman
Friday, Oct. 19 (First Round) -- l. Chris Jackman (Northwestern), 3-6, 7-6, 6-1
Saturday, Oct. 20 (Consolation) -- l. Drew Lied (Michigan State), 6-3, 6-3

No. 51 Alex Petrone
Friday, Oct. 19 (First Round) -- l. Oskar Wikberg (Wisconsin), 6-4, 7-5
Saturday, Oct. 20 (Consolation) -- l. Mike Moore (Notre Dame), 6-3, 4-6, 10-8

No. 53 Vlad Stefan
Friday, Oct. 19 (First Round) -- d. Erik Finkenbrink (Wisconsin Green Bay), 6-1, 6-2
Saturday, Oct. 20 (Second Round) -- d. Sten Levsink (DePaul), 6-3, 6-2
Saturday, Oct. 20 (Third Round) -- d. No. 60 Connor Smith (Ohio State), 6-3, 3-6, 6-3
Sunday, Oct. 21 (Quarterfinals) -- d. No. 4 Evan King (Michigan), 6-3, 6-4
Monday, Oct. 22 (Semifinals) -- d. Tim Kopinski (Illinois), 6-2, 6-3
Monday, Oct. 22 (Final) -- l. No. 35 Peter Kobelt (Ohio State), 6-3, 4-6, 6-1

Barrett Franks
Friday, Oct. 19 (First Round) -- l. No. 66 Aaron Pfister (Michigan State), 6-3, 6-2
Saturday, Oct. 20 (Consolation) -- d. Nicolas Montoya (Notre Dame), 6-2, 6-4

Alex Buzzi
Friday, Oct. 19 (First Round) -- l. Mihir Kumar (Northwestern), 6-3, 3-6, 6-4
Saturday, Oct. 20 (Consolation) d. Erik Finkenbrink (Wisconsin Green Bay), 6-1, 3-6, 10-4

Michael Zhu
Friday, Oct. 19 (First Round) -- l. Brian Page (Illinois) -- 7-6 (5), 6-4
Saturday, Oct. 20 (Consolation) -- d. Craig Cox (Wisconsin Green Bay), 3-6, 7-5, 10-3

Shaun Bernstein
Friday, Oct. 19 (First Round) -- l. Gijs Linders (Michigan State), 6-4, 6-2
Saturday, Oct. 20 (Consolation) -- d. Filip Dzanko (DePaul), 6-3, 6-4

MAIN DRAW DOUBLES

No. 3 Evan King/Shaun Bernstein
Friday, Oct. 19 (First Round) -- d. John Patrick Mullane/Harry Jadun (Michigan State), 8-4
Saturday, Oct. 20 (Second Round) -- l. Alexander Pelaez/Erik Brunskog (Illinois State), 8-6

Barrett Franks/Vlad Stefan
Friday, Oct. 19 (First Round) -- d. Alexander Raa/Rahul Kamath (UIC), 8-3
Saturday, Oct. 20 (Second Round) -- d. Ali Shabib/Niklas Jonsson (Cleveland State), 8-5
Saturday, Oct. 20 (Third Round) -- d. Kenneth Sabacinski/Nicolas Montoya (Notre Dame), 8-5
Sunday, Oct. 21 (Quarterfinals) -- d. Connors Smith/Hunter Callahan (Ohio State), 8-5
Sunday, Oct. 21 (Semifinals) -- l. Greg Andrews/Spencer Talmadge (Notre Dame), 8-5

Spencer Newman/Alex Buzzi
Friday, Oct. 19 (First Round) -- d. Sergiu Muresan/Mario Noboa (Chicago St.), 8-2
Saturday, Oct. 20 (Second Round) -- d. Oskar Wikberg/Petr Satral (Wisconsin), 8-4
Saturday, Oct. 20 (Third Round) -- l. Farris Gosea/Tim Kopinski (Illinois), 8-5

Alex Petrone/Michael Zhu
Friday, Oct. 19 (First Round) -- d. Max Phillips/Jovan Zelzkovic (Northern Illinois), 8-4
Saturday, Oct. 20 (Second Round) -- d. Aaron Pfister/Drew Lied (Michigan State), 9-8(3)
Saturday, Oct. 20 (Third Round) -- d. Logon Collins/CameronTehrani (Marquette), 8-3
Sunday, Oct. 21 (Quarterfinals) -- l. Nadin Indre/Ross Vanderploeg (Western Michigan), 8-6

Media Contact: Zach Eisendrath (734) 763-4423

   

    Credit Card
    Photo Store