Yurovsky, Lee to Play in Doubles Final at ITA Regional
  • print
  • email
  • font +
  • font -
  • rss
MGOBLUE Sarah Lee
MGOBLUE
Sarah Lee
MGOBLUE

Oct. 13, 2013

Qualifying Singles Draw PDF | Singles Main Draw PDF
Doubles Main Draw/Schedule Of Play PDF

Site: Ann Arbor, Mich. (Varsity Tennis Center)
Event: ITA Midwest Regional Championships (Singles and Doubles Main Draw)
U-M Team Result: No Team Scoring
Next U-M Event: Monday, Oct. 14 -- host ITA Midwest Regional Championships (Varsity Tennis Center), 9 a.m.

ANN ARBOR, Mich. -- The doubles pair of sophomore Ronit Yurovsky (New Kensington, Pa./Plum) and junior Sarah Lee (Los Angeles, Calif./Campbell Hall) picked up two wins to advance the finals of the doubles main draw as the University of Michigan women's tennis team finished up day four at the ITA Midwest Regional Championships on Sunday (Oct. 13) at the Varsity Tennis Center.

Yurovsky and Lee picked up an 8-4 win over Youngstown State's Margarita Sadovnikova and Marta Burak in the quarterfinal round. In the semifinal round, the U-M pair defeated Northwestern's Belinda Niu and Brooke Rischbieth, 8-3. Michigan broke its opponents in the first game of each respective match, taking an early lead and holding it throughout.

Michigan is sending four players to the singles quarterfinals after four wins today. Junior Emina Bektas (Indianapolis, Ind./New Braunfels) defeated fellow teammate junior Kristen Dodge (Barrington, Ill./Barrington) in the first singles match off court, taking a 6-1, 6-4 win to advance.

Yurovksy was the next Wolverine to secure a spot in the next round after dispatching of Notre Dame's Monica Robinson in straight sets (6-4, 6-4). Senior Brooke Bolender (Delray Beach, Fla./Kaplan) defeated No. 35 and second-seeded Britney Sanders of Notre Dame (6-1, 4-6, 6-4) to move on in the draw as well.

Lee was the final singles player to advance to the quarterfinals, rallying from a set down to defeat Ana Vladutu from DePaul (5-7, 6-1, 7-6 (8)).

Yurovsky and Lee will play in the doubles championship tomorrow (Monday, Oct. 14) at 9 a.m. Quarterfinal and semifinal singles will follow.

DOUBLES MAIN DRAW

No. 3 Emina Bektas/Brooke Bolender
Quarterfinals -- d. Kellner/Robinson (ND), 8-4
Semifinals -- l. Barnett/Corning (NU), 8-6

No. 46 Sarah Lee/Ronit Yurovsky
Quarterfinals -- d. Sadovnikova/Burak (YSU), 8-4
Semifinals -- d. Niu/Rischbieth (NU), 8-3

SINGLES MAIN DRAW

No. 25 Emina Bektas
Third Round -- d. Kristen Dodge (U-M) , 6-1, 6-4

No. 36 Ronit Yurovsky
Third Round -- d. Monica Robinson (ND), 6-4, 6-4

No. 59 Sarah Lee
Third Round -- d. Ana Vladutu (DePaul), 5-7, 6-1, 7-6 (8)

Brooke Bolender
Third Round -- d. No. 35 Britney Sanders (ND), 6-1, 4-6, 6-4

Kristen Dodge
Third Round -- l. No. 25 Emina Bektas (U-M), 6-1, 6-4

• Previous Results: Day 3 | Day 2 | Day 1

Contact: Sarah VanMetre (734) 763-4423

   

    Credit Card
    Photo Store