Tobel, Busbee Get Runner-Up on Day Two of Outdoor Big Tens
MGOBLUE Erin Busbee
MGOBLUE
Erin Busbee
MGOBLUE

May 11, 2013

Photo Gallery 

Site: Columbus, Ohio (Jesse Owens Memorial Stadium)
Event: Big Ten Outdoor Championships (Day 2 of 3)
U-M Team Result: 5th of 11 Teams (25 points) after Day 2
Next U-M Event:
Sunday, May 12 -- at Big Ten Outdoor Championships - Day 3 (Columbus, Ohio), 11 a.m. [ Live Results ]

COLUMBUS, Ohio -- The University of Michigan women's track and field team was led by runner-up performances from junior long jumper Erin Busbee (Cleveland, Ohio/Collinwood) and senior/junior pole vaulter Kiley Tobel (Commerce Twp., Mich./Walled Lake Western) on the second day of the Big Ten Outdoor Championships on Saturday (May 11) at Ohio State's Jesse Owens Memorial Stadium. The Wolverines are currently in fifth place with 25 points heading into the final day of competition.

Busbee and Tobel each earned All-Big Ten second team honors with their second-place finishes. Busbee recorded a personal-best mark of 6.13 meters (20-1.25) in the long jump, while Tobel cleared 4.07m (13-4.25). Tobel made solid attempts at 14 feet, which would have been a new school record, but missed all three attempts.

Fifth-year senior Tofunmi Akeredolu (Southfield, Mich./Lathrup) also scored in the long jump, finishing in sixth place with a mark of 5.83 meters (19-1.5).

In the final event of the day, Michigan got three points in the 3,000-meter steeplechase, including two points from junior Alex Leptich (Ann Arbor, Mich./Saline), who finished seventh in 10:20.54. Junior Megan Weschler (Wyandotte, Mich./Roosevelt) made a push in the final 20 meters to pass sophomore Brook Handler (Rochester Hills, Mich./Rochester) for eighth place, as Handler finished ninth. Weschler and Handler each recorded personal-best time, stopping the clock at 10:26.30 and 10:26.99, respectively.

The Wolverines' 4x100-meter relay slashed its previous season-best time by .61 seconds, using a time of 45.35 to advance to tomorrow's finals. The relay, which consisted of junior Amber Smith (Cleveland, Ohio/Collinwood), freshman Cindy Ofili (Ypsilanti, Mich./Huron), Busbee and senior Charlotte Cahill (Farmington Hills, Mich./North Farmington), finished second in heat one to secure an automatic-qualifying time.

Michigan will be represented by four student-athletes in tomorrow's 1,500-meter final, as senior/junior Jillian Smith (Manahawkin, N.J./Southern Regional), senior Rebecca Addison (Spring Lake, Mich./Grand Haven), fifth-year senior Amanda Eccleston (Adrian, Mich./Tecumseh) and sophomore/freshman Shannon Osika (Waterford, Mich./Mott) each finished in the top three of their respective heats to automatically qualify. Smith (4:25.25) and Addison (4:25.59) finished 1-2 in heat one, Eccleston (4:25.56) won heat two and Osika (4:26.71) took second in heat three.

Addison also earned a spot in the 800-meter finals after, as she won her heat with a time of 2:08.75 to automatically qualify. Addison went out strong and led from start to finish in her heat.

All three of Michigan's 100-meter hurdles advanced to tomorrow's finals. Ofili (13.61) took second in heat three to automatically qualify, while A. Smith (13.71) and Busbee (13.88) each earned at-large bids.

In her Big Ten Outdoor Championship debut, junior/sophomore Elly Mioduszewski (Dexter, Mich./Dexter) placed just outside scoring position in ninth with a personal-best mark of 41.18 meters (135-1), which topped her pervious lifetime best by nearly 10 feet.

Competition on the final day of the Big Ten Outdoor Championships will resume tomorrow (Sunday, May 12) at 11 a.m. The triple jump and discus will kick things off at 11 a.m., while running events will start at 12:45 p.m. with the women's 4x100-meter relay finals.


Team Standings

 1. Wisconsin        51
 2. Penn State       47
 2. Nebraska         47
 4. Illinois         31
 5. Michigan         25
 6. Minnesota        24
 7. Michigan State   23
 8. Indiana          21
 8. Purdue           21
10. Ohio State       14
11. Iowa              8

Event Winners/U-M Finishers (Day 2)

100-meter Dash (prelims)
 1. Mahagony Jones, Penn State             11.40Q
11. Charlotte Cahill, U-M                  11.89
13. Cindy Ofili, U-M                       11.97
 
200-meter Dash (prelims)
 1. Mahagony Jones, Penn State             23.15Q
13. Charlotte Cahill, U-M                  24.10
 
400-meter Dash (prelims)
 1. Ashley Spencer, Illinois               52.66Q
16. Maya Long, U-M                         57.44
17. Chinyere Onimo, U-M                    58.09
 
800-meter Run (prelims)
 1. Samantha Murphy, Illinois	         2:05.04Q
 9. Rebecca Addison, U-M                 2:08.75Q
13. Meg Bellino, U-M                     2:10.26
15. Jillian Smith, U-M                   2:10.50
21. Danielle Pfeifer, U-M                2:12.69
 
1,500-meter Run (prelims)
 1. Jillian Smith, U-M                   4:25.25Q
 2. Rebecca Addison, U-M                 4:25.59Q
 5. Amanda Eccleston, U-M                4:26.56Q
 6. Shannon Osika, U-M                   4:26.71Q
 
3,000-meter Steeplechase
 1. Leah O'Connor, Michigan State        9:53.53
 7. Alex Leptich, U-M                   10:20.54
 8. Megan Weschler, U-M                 10:26.30
 9. Brook Handler, U-M                  10:26.99
 
100-meter Hurdles (prelims)
 1. Evonne Britton, Penn State             13.40Q
 4. Cindy Ofili, U-M                       13.61Q
 6. Amber Smith, U-M                       13.74q
 9. Erin Busbee, U-M                       13.88q
  
400-meter Hurdles (prelims)
 1. Alexis Franklin, Ohio State            57.46Q
11. Alexandria Williams, U-M             1:01.68
--  Amber Smith, U-M                          DQ
 
4x100-meter Relay (prelims)
 1. Ohio State	                           44.39Q
 3. MICHIGAN                               45.35q
   (Amber Smith, Cindy Ofili, Erin Busbee, Charlotte Cahill)
 
Pole Vault
 1. Stephanie Richartz, Illinois            4.27m (14-0)
 2. Kiley Tobel, U-M                        4.07m (13-4.25)
11. Victoria Wesley, U-M                    3.82m (12-6.25)
15. Meghan Lark, U-M                        3.67m (12-0.5)
 
Long Jump
 1. Mara Griva, Nebraska                    6.32m (20-8.75)
 2. Erin Busbee, U-M                        6.13m (20-1.25)
 6. Tofunmi Akeredolu, U-M                  5.83m (19-1.5)
 
Shot Put
 1. Dani Bunch, Purdue	                   17.13m (56-2.5)
13. Erin Pendleton, U-M                    13.73m (45-0.5)
16. Elly Mioduszewski, U-M                 12.84m (42-1.5)
17. Kari Prena, U-M                        12.61m (41-4.5)
 
Javelin
 1. Lauren Kenney, Penn State	           52.98m (173-10)
 9. Elly Mioduszewski, U-M                 41.18m (135-1)
 
Q - automatic qualifier q - at-large qualifier

Personal Bests
Charlotte Cahill -- 200m (24.10)
Megan Weschler -- 3,000m Steeple (10:26.30)
Brook Handler -- 3,000m Steeple (10:26.99)
Erin Busbee -- 100m Hurdles (13.88)
Meghan Lark -- Pole Vault (3.52m, 11-6.5)
Erin Busbee -- Long Jump (6.13m, 20-1.25)
Elly Mioduszewski -- Shot Put (12.84m, 42-1.5)
Elly Mioduszewski -- Javelin (41.18m, 135-1)

Contact: Whitney Dixon (734) 763-4423

   

    Credit Card
    Photo Store