MGOBLUE!

University of Michigan Hall of Honor -- 1980-89

The University of Michigan Hall of Honor was established in 1978 to recognize individuals who have made significant contributions as athletes, coaches and administrators to the tradition of Wolverine athletics and, in doing so, have enhanced the image and reputation of the University of Michigan. The Letterwinners M Club Executive Board accepts nominations and presides over the selection of inductees.

Those inducted into the Hall of Honor have earned All-America recognition in a team or individual sport or, as individuals have established an NCAA, American or World record; won an NCAA title, or made significant contributions to the Michigan Athletic Department as a coach or administrator.

1980 Inductees

Name Sport/Years
Bill Buntin Basketball (1962-65)
Dick Degener Diving (1931-34)
John Fischer Golf (1931-33, 1935)
Benny Friedman Football (1923-26), Baseball (1924-27)
Buck Giles Baseball (1922-25)
Vic Heyliger Ice Hockey (1934-37), Baseball (1934-37)
Cliff Keen Wrestling Coach (1925-43, 1946-70)
Matt Mann* Swimming Coach (1926-54)
Barry MacKay Tennis (1954-57)
Eddie Tolan* Track (1928-31)
John Townsend Basketball (1935-38), Track (1935-38)

1981 Inductees

Name Sport/Years
Ed Don George Wrestling (1926-29)
Paul Goebel Football (1919-22)
Harry Holiday Swimming (1943, 1947-49)
Harry Kipke* Football (1920-23), Basketball (1922-24), Baseball (1922-24),
Asst. Football Coach (1925-27), Football Coach (1929-37)
Newt Loken Gymnastics Coach (1947-83)
John Sherf Ice Hockey (1932-35)
Thomas Trueblood* Golf Coach (1921-35)
Willis Ward Track (1932-35), Football (1931-34)
Wally Weber Football (1924-26), Assistant Football Coach (1931-58),
Wrestling Coach (1945)
Albert Wistert Football (1938-42), Wrestling (1942)
Alvin Wistert Football (1947-49)
Francis Wistert Football (1930-33), Baseball (1931-34)

1982 Inductees

Name Sport/Years
Ralph W. Aigler* Faculty Representative (1917-55)
Robert J. Brown Football (1922-25)
B.F. Chamberlain Baseball (1939-42)
Julius Franks, Jr. Football (1941-42)
Marcus Plant Faculty Representative (1955-79)
Edward Schalon Golf (1946-49)
Gus Stager Swimming (1947-50), Swimming Coach (1955-79, 1982)
Jack Tompkins Hockey (1929-32), Baseball (1929-32)
Henry "Ernie" Vick* Football (1918-21), Baseball (1921-22)
William Watson* Track (1936-39)
Robert Westfall* Football (1938-41)

1983 Inductees

Name Sport/Years
Red Berenson Ice Hockey (1960-62), Ice Hockey Coach (1984-present)
Elmer Gedeon Track (1937-39), Baseball (1937-39), Football (1935-39)
George Lee Basketball (1956-59)
Maynard Morrison Football (1928-31)
William Murphy Tennis Coach (1949-69)
Harry Newman Football (1929-32)
Harold Nichols Wrestling (1936-39)
Bob Osgood Track (1934-37)
Dick Wakefield Baseball (1940-41)

1984 Inductees

Name Sport/Years
Bob Chappuis Football (1942, 1946-47), Baseball (1946, 1948)
Archie Hahn* Track (1901-04)
Elroy Hirsch Football (1943), Basketball (1944), Baseball (1944), Track (1944)
Don Lund Football (1941-44), Baseball (1942-45), Basketball (1942-45),
Baseball Coach (1959-62)
Bill Orwig Football (1928), Basketball (1927-30), Assistant Football Coach (1948-53)
Doug Roby Football (1920-22), Baseball (1921-22)
Dave Strack Basketball (1942-44, 1946), Basketball Coach (1961-68)

1985 Inductees

Name Sport/Years
Connie Hill Ice Hockey (1946-49)
Dick Kimball Diving (1956-59), Gymnastics (1956-59), Diving Coach (1960-2002)
Dave Porter Football (1964-67), Wrestling (1965-68)
Branch Rickey* Baseball Coach (1910-13)
Tom Robinson Track (1958-61)
Ben Smith Golf (1940-43)
Roger Zatkoff Football (1949-52)

1986 Inductees

Name Sport/Years
Bill Combs* Wrestling (1939-41)
Chalmers "Bump" Elliott Football (1946-47), Basketball (1947-48), Baseball (1947-48),
Football Coach (1959-68)
Pete Elliott Football (1945-48), Basketball (1946-49), Golf (1946-49)
Micki King Diving (club sport) (1963-66)
Ernie McCoy* Basketball (1927-29), Baseball (1928-29), Basketball Coach (1949-52),
Assoc. Athletic Director, Asst. Football Coach (1940-41, 1945-51)
Dave Nelson Football (1938-41), Baseball (1939-42)
Al Renfrew Ice Hockey (1946-49), Ice Hockey Coach (1958-73), Ticket Manager

1987 Inductees

Name Sport/Years
Dave Barclay Golf (1945-48)
Jack Blott* Football (1922-23), Baseball (1921-24),
Assistant Football Coach (1926-33, 1946-58)
Don Canham Track (1938-41), Track Coach (1950-68), Athletic Director (1968-88)
Gene Derricotte Football (1944, 1946-48)
Wally Grant Ice Hockey (1946-50)
Ralph Heikkinen Football (1935-38)

1988 Inductees

Name Sport/Years
M.C. Burton Basketball (1956-1959)
Harold Donahue Wrestling (1925-1928)
Ed Frutig Football (1937-40)
Bruce Haynam Baseball (1950-1953)
Francis Heydt Swimming (1940-41)
Don McEwen Track (1949-52)
Merv Pregulman Football (1940-43)

1989 Inductees

Name Sport/Years
Randy Erskine Golf (1967-70)
John Greene Wrestling (1941-44), Football (1940-43)
Bob Harrison Basketball (1946-49)
Marie Hartwig Administration (1973-76)
Ron Johnson Football (1966-69)
Frank Nunley Football (1963-66), Baseball (1965)
Lowell Perry Football (1949-52)
Richard Volk Football (1963-66)
Robert Webster Diving (1957-58, 1960-61)
Gordon Wilkie Ice Hockey (1961-64)
* denotes posthumous induction

• Inductees by decade: 2010-19 | 2000-2009 | 1990-99 | 1980-89 | 1978-79

    Credit Card
    Photo Store