MGOBLUE!

Michigan's All-Time Big Ten Medal of Honor Recipients

In 1914, the Big Ten Conference endowed a Medal of Honor, to be awarded annually at each institution, to a student in the graduating class that has demonstrated proficiency in scholarship and athletics. Winners in 1964 were 50th Anniversary winners of the Medal of Honor. Beginning in 1982, a senior woman athlete from each institution has been awarded the Conference Medal of Honor.

Michigan Big Ten Medal of Honor Recipients

Year Male Recipient Female Recipient
1918 Alan W. Boyd, football ---
1919 No Award ---
1920 Carl E. Johnson, track ---
1921 Elton E. Wieman, football ---
1922 Robert J. Dunne, football ---
1923 Paul C. Goebel, football ---
1924 Franklin C. Cappon, football ---
1925 William B. Giles, baseball ---
1926 Harold Freyberg, track ---
1927 Paul C. Samson, swimming ---
1928 Norman Gabel, football ---
1929 Ernest B. McCoy, baseball ---
1930 Edwin B. Poorman, football ---
1931 J. Perry Austin, track ---
1932 Edwin F. Russell, track ---
1933 Ivan B. Williamson, football ---
1934 James C. Cristy, Jr., swimming ---
1935 Harvey Smith, track ---
1936 Harvey W. Patton, track ---
1937 John A. Gee, baseball ---
1938 John Townsend, track ---
1939 Leo C. Beebe, baseball ---
1940 James R. Rae, track ---
1941 Forest Evashevski, football ---
1942 David M. Nelson, football ---
1943 Goerge F. Ceithaml, football ---
1944 Paul Grover White, football ---
1945 Robert L. Wiese, football ---
1946 Bliss Bowman, Jr., baseball ---
1947 Paul G. White, football ---
1948 John E. Weisenburger, football ---
1949 Peter R. Elliott, football ---
1950 Thomas R. Peterson, football ---
1951 Leo R. Koceski, football ---
1952 Donald S. McEwen, track ---
1953 David J. Tinkham, football ---
1954 Richard E. Balzhiser, football ---
1955 J. Daniel Cline, football ---
1956 James M. Kruthers, swimming ---
1957 Terry A. Barr, football ---
1958 James B. Orwig, football ---
1959 Walter N. Johnson, football ---
1960 Terry O. Miller, basketball ---
1961 John D. Gillanders, swimming ---
1962 Thomas N. Osterland, gymnastics ---
1963 Charles F. Aquino, track ---
1964 Gordon J. Wilke, hockey ---
1965 Robert W. Timberlake, football ---
1966 John Karl Hedrick, tennis ---
1967 David R. Fisher, football ---
1968 Richard F. Vidmer, football ---
1969 Ronald A. Johnson, football ---
1970 Mark W. Henry, baseball ---
1971 Richard A. Rydze, swimming ---
1972 Bruce N. Elliott, football ---
1973 Godfrey E. Murray, track ---
1974 David D. Gallagher, football ---
1975 Jerry Karzen, tennis ---
1976 Richard Walterhouse, baseball ---
1977 Steve Grote, basketball ---
1978 Derek Howard, football ---
1979 Mark Churella, wrestling ---
1980 George Foussianes, baseball ---
1981 John Wangler, football ---
1982 Jim Paciorek, baseball Diane Dietz, basketball
1983 Brian Diemer, track Melanie Weaver, track
1984 Stefan Humphries, football Alison Noble, volleyball
1985 Ken Hayward, baseball Andrea Williams, volleyball
1986 Casey Close, baseball Sue Schroeder, cross country
1987 Ken Higgins, football Heidi Cohen, gymnastics
1988 Jonathan Morris, tennis Tina Basle, tennis
1989 John Scherer, track Traci Babcock, track
1990 Brent Lang, swimming Jenny Allard, softball
1991 Mike Barrowman, swimming Stacy Berg, tennis
1992 Eric Bailey, swimming Amy Bannister, track
1993 Robert Pelinka, basketball Mindy Gehrs, swimming
1994 Tobin Van Pelt, track Molly McClimon, cross country
1995 Todd Collins, football Beth Wymer, gymnastics
1996 Jay Riemersma, football Monika Black, track
1997 Jason Botterill, hockey Shareen Luze, volleyball
1998 Kevin Sullivan, cross country Kim Johnson, swimming
1999 Jon Jansen, football Beth Amelkovich, gymnastics
2000  Rob Renes, football Elizabeth Kampfe, cross country
2001 Chris Thompson, swimming Kacy Beitel, soccer
2002 Justin Toman, gymnastics Katie Jazwinski, track
2003 Jeff Hopwood, swimming Janessa Grieco, gymnastics
2004 Pat Owen, wrestling Melissa Bickett, track
2005 Ryan Bertin, wrestling Lindsey Gallo, track
2006 Davis Tarwater, swimming Grace Luetele, softball
2007 Jeff Porter, track Katie Erdman, track
2008 Matko Maravic, tennis Lindsey Cottrell, soccer
2009 Steve Luke, wrestling Tiffany Ofili, track
2010 Phillip Goldberg, gymnastics Angela Findlay, softball
2011 Carl Hagelin, ice hockey Sarah Curtis, gymnastics
2012 Dan Madwed, swimming Amanda Chidester, softball
2013 Jack Greenlee, track Katie Zurales, gymnastics
2014 John Wojciechowski, swimming Jillian Smith, track/cross country
    Credit Card
    Photo Store